Súťaže na škole

Environmentálna výchova na škole

Škola sa zapojila do projektu Ekologická stopa a zapojili sme sa aj do celookresnej súťaže Ekovýkres, Ekoplagát, ktoré organizuje Spišské osvetové stredisko, ZUŠ Gelnica a KŠÚ Margecany. (prvý aj druhý stupeň)

MLIEČNA SÚŤAŽ

Súťaž sa začína 20. 10. 2010 a končí 26. 5. 2011.

viac info na letákov v škole a na www.tami.sk

20.4.2011 - DEŇ ZEME pozri foto

V rámci celoslovenskej akcie Vyčistíme si Slovensko 2011 - sme obdŕžali pracovný materiál k akcii - rukavice a vrecia na odpad - akciu podporilo MŽP SR.

Stanovištná súťaž:

Kto som? Poznávame chránené živočíchy - stanovište 1

Ekokvíz - stanovište 2

Poznávame huby a stopujeme zvieratá - stanovište 3

Kto som? Poznávame naše listnaté a ihličnané stromy - stanovište 4

Ekotajnička - stanovište 5

Prírodná lekáreň - stanovište 6

Separovanie v praxi - stanovište 7

Praktická úloha - upraviť označený "náš kúsok Zeme" - stanovište 8

ROZPRÁVKOVÁ NOC - 25.3.2011

"Rozprávková noc je báseň. Napísaná v šťastnej chvíli a zdokonaľovaná za stáročia zástupmi neznámych. Jej moc je v tom, že ako abeceda platí pre malých a veľkých. Je onou orechovou škrupinkou, v ktorej je uložený život."

Mamy hovorili svojim deťom rozprávku pred spaním nielen preto, aby ich utíšili, zabavili a uspali, ale aby ich učili rozoznávať dobro a zlo, a v príhodách nachádzali poučenie pre vlastný živor. Naša škola žila aj v noci, pretože sa uskutočnila rozprávková noc. Táto rozprávková noc bola venovaná tvorbe Pavla Dobšinského. 22.10.2010 uplynulo 125 rokov od smrti tohto významného zberateľa ľudovej tvorivosti.

4.2.2011 - Karneval - 1.stupeň

1. kategória

1.miesto - Erika Hudáková (1.A)

2.miesto - Emka Moskalová (2.A)

3.miesto - Natália Plachetková (1.B)

4.miesto - Pavol Čech (1.A)

5.miesto - Iveta Horváthová (2.B)

2. kategória

1.miesto - Monika Lungerová (4.B)

2.miesto - Matej Čech (4.A)

3.miesto - Paulína Patzová (4.A)

4.miesto - Zuzana Hudáková (4.A)

5.miesto - Sára Horváthová (3.A)

SÚŤAŽ "ŠKOLA MÁ TALENT" - 22.12.2010

Súťaž vyvrcholila vianočným programom: Žiaci boli rozdelení do 2 kategórií:

1. kategória: výtvarníci:

1.miesto: Karolína Csákoová (7.B)

2.miesto: Adolf Pukleja (4.B)

3.miesto: Helenka Losová (5.A)

Barborka Jablonovská

Vlasťo, Lukáš, Ivan - 9.A

2. kategória: hudobno-tanečno-spevácka

1.miesto: Miroslav Plachetka (8.B)

2.miesto: Sabinka Ogurčáková (1.A)

3.miesto: zoskupenie Duni 2 - Jenifer Wendt, Arpád Plachetka, Ján Plachetka, Jack Wendt

a tanečná skupina: Čarovné gesto: Vierka Kokyová, Jarmilka Horváthová, Laura Bikárová, Ivetka Lungerová

Michaela Rosnerová

Miriam Klamarčíková, Zuzka Hudáková, Paulína Patzová

Helenka Losová, Laura Piliarová

Janka Plachetková, Zuzka Plachetková

Do programu sa nesúťažne zapojili s recitáciou žiaci 2.A pod vedením p.uč. Theiszovej

a rytmicko-pohybový krúžok pod vedením p.uč. Škarbekovej.

Účelovo – tematické cvičenie v Základnej škole Švedlár

Po efektívnej teoretickej príprave žiaci Základnej školy vo Švedlári absolvovali 10. septembra 2010 praktické účelovo – tematické cvičenie. Družstvá Šmolkov, Apačov, Legionárov, Úžasňákových, Zelených, Pirátov a iných so zdravou súťaživosťou prechádzali stanovišťami, v ktorých museli preukázať svoje komunikačné zručnosti, fyzické schopnosti, občianske kompetencie, vedomosti, ktorými disponujú.

Dobrovoľní hasiči zo Švedlára páni T. Krasz st., T. Krasz ml., O. David, B. Sýkora predviedli našim žiakom hasenie ohňa hasičskou striekačkou, ktorú vytiahli z veľkého hasičského červeno - bieleho auta. Ujovia hasiči sa venovali našim deťom s elánom a na odbornej úrovni. Malí i väčší „hasiči“ – žiaci našej školy – si urobili prieskum hasičského auta, očaril ich zvuk hasičského majáka, zaoberali sa hasiacimi prístrojmi, či videli hasenie ohňa v prírode.

Profesia policajta zaujala žiakov našej školy nadmieru. Okrem toho, že psovodi zo Spišskej Novej Vsi nám predviedli ukážku policajného zásahu so psom, niektorí z našich žiakov si na vlastnej koži okúsili zúbky policajného psa. Bolo to fascinujúce vidieť policajných psov v akcii.

Každý žiak absolvoval prednášku pána policajta o šikanovaní, o majetkovo–právnych vzťahoch, o správaní sa na verejnosti, o trestno-právnej zodpovednosti, o práci policajta. Formou besedy a otvoreného dialógu deti komunikovali s pánom riaditeľom policajného oddelenia v Nálepkove Mariánom Kuchárom. Ich zvedavosť bola veľká. Pozoruhodným zistením pre nás bolo, že viacerí naši žiaci majú záujem v budúcnosti stať sa strážcami zákona.

Záchranári z Košíc našim žiakom predviedli praktické ukážky prvej pomoci pri rôznych druhoch poranení. Vysvetlili im, ako pracujú záchranári v teréne, systém volania na číslo 112 a veľa iných, pre život dôležitých, vecí. Ich výklad bol vysoko kvalifikovaný, komunikácia so žiakmi na partnerskej úrovni. Ale aj naši žiaci sa nenechali zahanbiť a predviedli záchranárom, ako vedia poskytnúť prvú pomoc, odpovedali správne na ich odborné otázky a v skúškach obstáli na výbornú.

Vďaka pedagógom zo Základnej školy Švedlár, ktorí sú vysoko kvalifikovaní a ktorí našich žiakov v teoretickej časti cvičenia odborne pripravili na prax, sa naši žiaci nezahanbili ani na stanovišti, v ktorom boli odborne preskúšaní v oblasti ochrany prírody, jej poznania a významu pre život človeka.

Švedlárski školáci majú nielen presnú mušku a v streľbe si počínali dobre, ale aj ich fyzická zdatnosť nezaostávala za ich vedomostnou úrovňou. V hode granátom, točením kolesa, či rýchlym uprataním domácnosti najviac excelovali starší žiaci.

Vyjadrujem poďakovanie policajtom z Nálepkova a zo Spišskej Novej Vsi, záchranárom z Košíc, dobrovoľným hasičom zo Švedlára, pedagógom zo Základnej školy Švedlár, rodičom, ktorí nám pomohli pri organizácii, sponzorom akcie a v neposlednom rade našim žiakom.

PaedDr. Elena Markulíková (zástupca riaditeľa školy)